Szanowni Państwo!
Minął prawie miesiąc od spotkania w ramach obchodów września – miesiąca świadomości włóknienia płuc. Przypomnijmy sobie, co się wtedy wydarzyło…
- 21 września dr Katarzyna Lewandowska była gościem audycji „Przychodnia” prowadzonej przez red. Conrado Moreno w Radiu Dla Ciebie; opowiadała o objawach i sposobach rozpoznawania i leczenia włóknienia płuc. Audycji możecie posłuchać tutaj
- 26 września mieli Państwo okazję posłuchać webinaru z Agnieszką Pilewską – Ślączko, prezesem naszego Towarzystwa; Agnieszka opowiadała o codziennych problemach i wyzwaniach, jakie napotykają Rodziny chorych na włóknienie płuc. Webinar jest dostępny tutaj
- 27 września odbyło się spotkanie edukacyjne w Instytucie Gruźlicy o Chorób Płuc. Pani Magdalena Martusewicz – Boros w bardzo praktyczny sposób przedstawiła wykład na temat chorób współistniejących z włóknieniem płuc i przekazała wiele informacji dotyczących postępowania w przypadku wystąpienia różnych objawów, które mogą towarzyszyć objawom włóknienia i sugerować dodatkowe problemy zdrowotne. Opowiedziała też o najważniejszych sposobach diagnostyki i leczenia tych chorób. Drugi wykład, na temat roli badań czynnościowych układu oddechowego (spirometrii, pletyzmografii, pojemności dyfuzyjnej płuc, testu marszu) w rozpoznawaniu i monitorowaniu przebiegu włóknienia płuc przedstawiła p. dr Monika Franczuk. Obie prezentacje wywołały duże zainteresowanie i żywą dyskusję wśród obecnych na spotkaniu pacjentów i ich rodzin. Wykład o spirometrii będzie wkrótce dostępny na naszej stronie. Serdecznie dziękujemy obu wykładowczyniom za niezwykle ciekawe i praktyczne przedstawienie trudnej wiedzy medycznej.
- 28 września spotkaliśmy się na corocznym pikniku rodzinnym, w którym ponownie towarzyszyło nam Stowarzyszenie Młodych z Chorobami Zapalnymi Tkanki Łącznej „3majmy się razem”. W tym roku po raz drugi gościł nas Bar „Kępa Potocka”. Pogoda była wymagająca, ale ostatecznie wszyscy dobrze się bawili. Jak zawsze można było wykonać badanie spirometryczne, test marszu, skorzystać z konsultacji specjalistów chorób płuc, reumatologii, transplantologii, fizjoterapii. Gościem specjalnym był wspaniały aktor i reżyser, pan Paweł Deląg, z którym na kanwie jego filmu pt. „Pani Basia” rozmawialiśmy o znaczeniu dbałości o nasze środowisko, czystość powietrza, a także o tym, co jest w życiu ważne i jak wiele możemy zrobić działając wspólnie w dobrym celu. Pan Paweł Deląg wykonał też spirometrię i podpisał zdjęcia, które zostały wylicytowane w czasie naszej aukcji. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił już po raz drugi zespół „The Pierniks”. Dzięki hojności naszych gości w czasie aukcji charytatywnej udało się zebrać ponad 4 tys. zł, które wspomogą zakup kolejnego koncentratora tlenowego. Dodatkowe środki chcemy zdobyć organizując zbiórkę na Pomagam.pl
W czasie pikniku można było również porozmawiać o koncentratorach tlenowych z przedstawicielem firmy ELEKTROTECHMED, która zapewnia obsługę techniczną naszych koncentratorów.
Tutaj znajdziecie zdjęcia ze spotkania edukacyjnego i pikniku.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w naszych spotkaniach, przede wszystkim Pacjentom i ich Rodzinom, którzy mimo chłodnej aury pojawili się na pikniku i poświęcili piątkowe popołudnie, aby dowiedzieć się czegoś o swojej chorobie.
Dziękujemy wszystkim gościom, którzy spędzili z nami czas i wsparli nas poprzez aktywne uczestnictwo w aukcji charytatywnej oraz darczyńcom, którzy podarowali na nią wspaniałe przedmioty.
Dziękujemy panu Pawłowi Delągowi za poświęcony czas i inspirujące rozmowy.
Dziękujemy zespołowi „The Pierniks” za kolejny wspaniały, charytatywny występ.
Dziękujemy Kampanii „Płuca Polski” i firmie Boehringer Ingelheim, którzy wspierają nas od początku naszych działań nie tylko finansowo, ale również swoją energią, pozytywnym myśleniem i aktywnością medialną.
Dziękujemy medykom (dr Małgorzata Sobiecka, dr Katarzyna Romanowska – Próchnicka, dr Jakub Staromłyński, dr Piotr Radwan – Rohrenschef, mgr Dorota Klatka, p. Izabela Janicka) za poświęcenie czasu i udzielanie porad medycznych oraz wykonywanie badań w trakcie pikniku.
Dziękujemy właścicielom baru „Kępa Potocka” za gościnę i pyszne jedzonko.
Dziękujemy Stowarzyszeniu „3majmy się razem” i Violi Zajk za obecność, pozytywną energię i współpracę.
Dziękujemy firmie ELEKTROTECHMED za wieloletnią współpracę i dbanie o stan techniczny koncentratorów.
Dziękujemy za pomoc wolontariuszom, Dominikowi i Noah.
Wreszcie dziękujemy naszym członkom i sympatykom, bez których nie udałoby się zorganizować tych wydarzeń – Agnieszka Pilewska – Ślączko, Andrzej Ślączko, Janusz Witkowski, Grzegorz Wiśniewski, Małgorzata Sobiecka, Katarzyna Lewandowska, Piotr Radwan – Rohrenschef, Agata Kowalik, Kasia Zimna i wielu, wielu innym, którzy na co dzień dają nam siłę do działania.
Do zobaczenia za rok!